گوهر

 

خداوند متعال نعمت های بی شماری به ما عطا کرده است مانند اعضای بدن : چشم که زیبایی ها را می بیند و گوش که اصوات زیبا و دلنشین را می شنود و لب ها که با آنان سخنان زیبا وآموزنده بیان می شود و نعمتهای دیگری که قابل شمارش نیست. خداوند متعال غرایزی در وجود همه انسان ها به امانت گذاشته است مانند شهوت شکم،شهوت جنسی،شهوت ثروت و....که انسان را به تلاش وامی دارد.

البته قابل انکار نیست که همه غرایز خدادادی-که بنا بر طبیعت زندگی ما (فطرت)،در وجودمان گذاشته شده است- را باید کنترل کرد تا طغیان نکند یا سرکوب نشود.

البته گویی برخی اشخاص فراموش کردند که این غرائز در همه انسان ها مشترک است و نه فقط برای قوم یا گروه خاصی و بنا بر عقیده ای اشتباه، برخی احکام اسلام درباره خودشان را نمی پذیرند و قبول نمی کنند مانند حجاب. شاید آنان گمان می کنند که حجاب مختص یک قوم است پس حجاب بر آنان که عرب نیستند واجب شرعی نیست! شاید آنان فراموش کردند که حجاب برای در مصون ماندن از دست اشخاصی است که نمی دانند چگونه غریزه فطری خود را کنترل کنند و یا اشخاصی که به این موضوع بی توجه هستند و یا «در  قلب هایشان مرض است*» و به همین منظور حجاب برای همیشه و برای همه-زن و مرد- واجب  شده است.(هرکدام به اندازه تکلیف شرعی)

 در کافی از ابی عبدالله نقل شده : جوانی از انصار در کوچه های مدینه زنی را دید زن را تعقیب کرد و او را نگاه می کرد تا داخل کوچه تنگی شد و در آنجا استخوانی یا شیشه ای که به دیوار بود، به صورت مرد گیر کرد و آن را شکافت. با خود قسم خورد که نزد رسول خدا (ص) برود و ماجرا را بگوید. وقتی پیامبر (ص) او را دید پرسید چه شده؟ او ماجرا را بازگو کرد. پس جبرییل نازل شد و این آیه نازل شد« قل للمومنون یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم ان الله خبیر بما یصنعون»* « «به مردان مومن بگو چشمان خویش را-از ناپسند-فروگیرند و شرمگاه خودرا-از حرام-نگه دارند.زیرا خدا به کارهایی که می کنند آگاه است. »

از این روایت معلوم می شود که در آن زمان زنان مقنعه خود را به پشت گوش می انداختند.

در خصال آمده است که رسول خدا (ص) به امیرالمومنین (ع) فرمود : ای علی، اولین نظری که به زن اجنبی کنی عیبی ندارد ولی نظر دومی مسئولیت دارد و جایز نیست. *

از این روایات و برخی آیات قرآن می توان متوجه شد که منظور از حجاب، فقط پوشاندن قسمتی از بدن نیست و ابعاد دیگری نیز دارد همچو پاکدامنی زنان و مردان «چشمان خویش را-از ناپسند-فرو گیرند. »

*=آیه 10  سوره بقره

*=آیه 30 سوره نور

منبع : تفسیر المیزان، جلد 15 ، ص 163-165

 

  
نویسنده : زینب ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/٧
تگ ها : حجاب